Den Haag (Lahey) Gezilecek Yerler

Hollanda’nın üçüncü büyük kenti olan Lahey (Den Haag) ülkenin hükümet binası ve Kraliyet Ailesi Evi’nin bulunduğu bir şehirdir. Şehirde görkemli müzeler, sanat galerileri, eğlence mekanları da çok sayıda bulunmaktadır. Şehir Kuzey Denizine yakın olup Uluslararası Adalet Divanı başta olmak üzere birçok uluslararası organizasyonun da merkezi konumundadır. Den Haag devlet bakanlıkları ve elçiliklerinin de ev sahipliğini yapan bir şehirdir. Sanatın şehri kabul edilen Haag geniş caddeleri, ferah meydanları ve yürüyüş yolları ile kendine hayran bırakmaktadır. Şehri cazibe merkezi haline getiren özellikleri pek çok tanınmış Hollandalı sanatçıyı da etkilemiş onlara ev sahipliği yaptırmıştır.

Escher Müzesi ve Louwman Müzesi

Haag’ta bulunan müzeler çok turist çeken hoş ve ilginç mekanlardır. Müzelerde sanat eserleri, tablolar, teknolojik aletler ve çeşitli atölye çalışmaları bulunmaktadır. Grafik sanatçısı Escher’e ait geniş bir koleksiyonun bulunduğu Escher Müzesi’ni Den Haag’tan ayrılmadan önce mutlaka ziyaret etmelisiniz. Klasik araçlar ve motosikletlerin bulunduğu mükemmel bir koleksiyondan oluşan Louwman Müzesi de otomobil hayranları için çok eğlenceli olmaktadır.

Barış Sarayı

Barış Sarayı 1907 ile 1913 seneleri arasında yapılan heybetli bir tuğla binadır. Sarayın masrafları hayırsever Andrew Carnegie tarafından ödenmiştir. Sarayın inşasında gotik ve neoklasik stiller uygulanmış ve çatısı dik yapılmıştır. Sarayın seksen metre yüksekliğinde olan kulesi de çok dikkat çekici bölümleri arasındadır. Barış Sarayı Uluslararası Adalet Divanı ile Sürekli Tahkim Mahkemesi’ne, Uluslararası Hukuk Akademisi’ne ve Uluslararası Hukuk Kütüphanesi’ne ev sahipliği yapmıştır. İtalya’dan getirilen mermer, Almanya’dan demir korkuluklar, Brezilya ve ABD’den getirilen ahşap paneller ile çok sayıda ülkenin katkıları ile zengin bir iç dekorasyona sahip olmuştur. Barış Sarayı’nı tam anlamıyla gezmek için hafta sonu düzenlenen rehber turlarını kaçırmamalısınız. Sarayı ve mükemmel bahçelerinin etrafında gezmek çok keyifli olacaktır.

Ridderzaal denilen Şövalyeler Salonu

Binnenhof binasının orta avlusunda on üçüncü yüzyıl yapımı Ridderzaal denilen Şövalyeler Salonu bulunmaktadır. Şövalyeler salonu devlet resepsiyonlarının düzenlendiği ve her yıl eylül ayı parlamento açılışının yapıldığı muhteşem bir tarihi bina olma özelliğini korumaktadır. Ridderzaal gotik mimari etkisi ile yapılmış yüksek bir salondur. Hollandalı şehirleri gösteren muhteşem vitray pencereleri ve Hollanda’nın en asil ailelerinin kollarını anlatan görkemli gül penceresi ile çok dikkat çekmektedir. Bina 18 metre uzunluğunda olan kirişleri ve ağır ahşap çatı yapısı ile yukarıya dönmüş bir gemi görünümü şeklindedir. Başlangıçta ziyafet salonu olarak inşa edilen ve sonrasında 1904 senesinde restore edilmeden önce çeşitli amaçlarla kullanılan bir binadır. Restore edilmeden önce Ridderzaal denilen Şövalyeler Salonu Pazar, mesire alanı, tatbikat salonu, oyun alanı ve hastane olarak hizmet vermiştir. Şövalyeler salonu restore edilmiş ve günümüzde önemli resepsiyonların yapıldığı vazgeçilmez bir bina olmuştur.

Binnenhof Parlamento Binası

Binnenhof geniş bir orta avlu etrafında kurulmuş düzensiz binalar topluluğundan oluşan bir yapıdır. 1250 senesinde bir kalenin yapımına bağlı olarak yapılmaya başlanmış ve kısa sürede yönetici aristokrasinin ikamet ettiği bir yer haline gelmiştir. Günümüzde önemli resepsiyonlar ve etkinlikler için kullanılan Ridderzaal yani şövalyeler salonu bulunmaktadır. Devlet adamlarını tasvir eden boyalı madalyonlar ve Kral William II’nin ülkenin kuşatma altında bulunmasıyla ilgili olan portresi gibi dikkat çekici olan eserler birinci dairede bulunmaktadır. Binnenhof Parlamento Binası’nın ikinci dairesinde hükümeti gözetleyen yasama otoritesi yer almaktadır.

Sint-Jacobskerk (Aziz Jacob Kilisesi)

Kilisenin en eski bölümü 14. yüzyıldan kalma olup yüz metre yüksekliğindeki kule de dahil olmak üzere yeni bölümleri 1420 senesinde yapılmıştır. Kilisenin kulesi benzersiz altıgen biçimi ile resmen gözcü olarak görev yapmıştır. Kule turuna katılırsanız muhteşem şehir manzarasını da görme fırsatınız olabilir. 1687’de ölen şair ve devlet adamı Constantijn Huygens ve 1695 yılında ölen fizikçi gökbilimci Christiaan Huygens’e ait anıt mezarlar kilisenin iç mekanlarında dikkat çeken noktalardandır. 16. yüzyıldan kalma olan oyma ahşap kürsü ve vitraylı pencereler de ziyaretçilerin çok dikkatini çekmektedir.

Panorama Mesdag Müzesi

Müzede Mesdag ailesine ait 120 metre boyunda 14 metre yüksekliğinde devasa bir resim bulunmaktadır. Resimde deniz, plaj ve kum tepelerinden muhteşem manzaralar betimlenmektedir. Dünyanın en büyük dairesel tablosu yukarıdan aydınlatılmış ve çeşitli yanılsamalar sunmaktadır. Müze binasında Mesdag ve eşi tarafından yapılmış bir tablo koleksiyonu da yer almaktadır. Mesdag ve diğer sanatçılara ait eserler Den Haag’ta bulunan Mesdag Müzesi’nde sergilenmektedir.

Mauritshuis Müzesi

Mauritshuis 1641 senesinde klasik bir tarzda yapılmış ve anıtsal yapıda olan bir müzedir. Müzede ingilizce rehberli turlar da bulunmaktadır. Mauritshuis Müzesi’ni ziyaret etmeden önce müzenin başyapıtlarını gösteren ücretsiz uygulamayı indirerek daha keyifli anlar yaşayabilirsiniz. Değerli nesneler ve resimlerden oluşan müze turistlerin yoğun ilgisini çekmektedir.

Kurhaus Tatil Merkezi

Den Haag’ta tatil yapmak isteyenler için güneş, deniz, plaj ve sahil şeridi ile muhteşem anlar geçirmek mümkündür. Balık tutmak, bisiklete binmek, golf oynamak ve ata binmek için tercih edilebilecek turistik bir mekandır. Kurhaus birinci sınıf turistik cazibe merkezi olarak tatilcilerin gözdesi olmuş bir merkezdir. Birinci sınıf bir otel ve sanat galerisi ile muhteşem gezi alanları tatil için gelenleri çok mutlu etmektedir. Akvaryumları ile 45 metrelik gözetleme kuleleri, tiyatrosu, Scheveningen İskelesi çocuklarınız ile yapacağınız tatillerin daha keyifli geçmesini sağlayacaktır. Hollanda’nın mükemmel minyatür parkı olan Madurodam’ı Den Haag’tan ayrılmadan önce mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Hollanda Dans Tiyatrosu

Belediye Sarayı’nın yanında bulunan Hollanda Dans Tiyatrosu’nun sade ve sıradan görünümlü bir binası yer almaktadır. Hollanda Dans Tiyatrosu Den Haag’a geldiğinizde görmeniz gereken dans performansları ile doludur. Residence Orkestrası da Haag’ta görülmeye değer sanat mekanlarından olacaktır. Orkestra 1904 senesinde kurulmuş olup Maurice Ravel, Richard Strauss ve Igor Stravinsky gibi bestecilere ev sahipliği yapmıştır.

Gemeentemuseum (Den Haag Belediye Müzesi)

Den Haag’ta bulunan Belediye Müzesi geleneksel Hollanda tarzından etkilenerek inşa edilmiştir. 1935 senesinde Berlage tarafından tasarlanmıştır. Müzede sanat eserleri ile elektronik müzik aletleri ve dekoratif sanatlardan malzemelere yer verilmiştir. Piet Mondraiaan ve Paul Klee’e ait sayısız esere ayrılan çağdaş sanatlar bölümü müzenin çok dikkat çeken yönüdür.

Haagse Bos ve Huis ten Bosch Parkı

Den Haag’ta en güzel açık alanlardan olan güzel yolları ile dikkat çeken iki kilometre uzunluğundaki Haagse Bos Parkı’nı mutlaka gezmelisiniz. Parkta ormanlık alanlar ve yürüyüş yolları çok turistik olan mekanlardır. Kraliyet ikameti olarak inşa edilmiş olan hendek çevrili bir sarayın parkı Huis ten Bosch’ta ziyaretçilerini beklemektedir. Saray halka açık değildir ama parkın çevresindeki çeşitli noktalardan sarayı izlemek mümkündür. Dışarıdan güzel manzaralarını izleyebileceğiniz diğer saray da Noordeinde Sarayı’dır. Doğal güzellikleri ve çeşitli sarayları görmek için Haagse Bos ve Huis ten Bosch Parkı görmeniz gereken yerlerin başında gelmektedir.

Hapishane Kapısı Müzesi

Eski bir hapishane ve işkence odaları olarak kullanılan bölümler halka açıktır. Müzede 17. yüzyılda adaletin uygulanışını gösteren resim ve sanat koleksiyonları bulunmaktadır. Hapishanede uygulanan işkence ve kötü durumların anlatıldığı anıtlar da mevcuttur. İngilizce düzenlenen gezi turları Pazar günleri belirli saatlerde sunulmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here